Чи потрібно допомагати дитині робити уроки?

Чи треба допомагати дитині робити уроки? В яких випадках дитині дійсно потрібна допомога? Про це - директор Центру дитячої нейропсихології Олександра Соболєва.

      Коли все починається? Ах, як важко цим маленьким ручкам справлятися з гачками і паличками... А найнеприємніше для мами те, що у дітей її подруг все вже виходить... Мама довго намагається налагодити каліграфію сина, а потім - всього один раз! - пише за нього палички, гачки, а Вова здає зошит. Нічого не підозрюючи, вчителька хвалить її такими словами: "Ось і у Вови виходить краще, коли він не поспішає". З чого розумний Вова, у якого моторика погана, а інтелект-ого-го! - робить відразу кілька висновків:
а) щоб перетягнути всю увагу мами на себе, то в навчанні має не виходити;
б) маму дуже легко змусити зробити щось за себе. Треба лише трохи поскиглити, понервувати або довше посидіти над завданнями; 
в) вчителька "січе" не все. Її можна обдурити. Всього одна неправильна мамина дія, а який ефект? 
      Щиро бажаючи допомогти своїй дитині, мами й самі не підозрюють, що мотиви їх допомоги часто невірні. Це може бути мотив престижу: "а чим ми гірші за інших?", і мотив підтримки власного авторитету: "я поясню краще, ніж учитель!" і власний егоїзм: "доб’ємо" уроки, уложу спати, хоч серіал додивлюсь!".
      А малюк відчуває все. І вже знає, як маніпулювати мамою. І точно знає, яку дозу завдань він виконає сам, а над якою заскиглить: не виходить. Але ж і насправді буває, що і не виходить. Тоді, звичайно, не можна кинути дитину один на один у страшній ситуації з іксами та ігреками, а тим більше з правилами російської орфографії.
      Не можеш вирішити приклад? Подумаймо разом. Тобі треба ділити яблука? А давай ми поділимо цукерки. Тепер зрозумів? Іди, вирішуй свою задачку про яблука. Не знаєш, як писати твір? Я б написала так і так. Але у тебе свій по¬гляд, свій досвід, спробуй трохи інакше. А якщо не вистачило досвіду і отримана трійка? Значить, так тому і бути.... 
     Батьки допомагають дітям - і це необхідно. Навіть птахи вчать своїх дітей літати. Показуючи, як це треба робити. Приносячи корм, щоб вистачило сил, влаштовуючи житло. Але ніколи не літають за них.